RSE: Javnosti u Crnoj Gori poznati ste kao predsjednik udruženja Crnogoraca Srbije - Krstaš. Sada ste zaplovili političkim vodama. Koji je bio osnovni motiv za ulazak u politiku?
STEVOVIĆ: Mislim da je sazrjelo vrijeme da se u Srbiji formira politička partija koja će uzeti učešće u političkom zastupanju interesa Crnogoraca u Srbiji. Dana 18. februara 2008. godine, na osnivačkoj Skupštini, donesena je odluka da se formira Crnogorska partija. Predali smo dokument 22. februara u nadležno Ministarstvo, a 13. marta je ministar Milan Marković donio rješenje o formiranju političke partije.
Nikada do sada u nezavisnoj državi Srbiji nije formirana politička partija koja se zalaže za zaštitu i unapređenje interesa crnogorske nacionalne zajednice u okviru države Srbije. Ali, život je sve bogatiji i dinamičniji i današnji procesi integracija, ali i poštovanja kulturne različitosti, omogućavaju građanima Srbije svih pripadnosti da promovišu vrijednosti karakteristične za svoje matične narode i države, poštujući i njegujući vrijednosti karakteristične za svoju novu domovinu.
Mnogi naši sunarodnici su odavno uključeni u izgradnju i razvoj srpskog društva, jer bez crnogorskog nasljeđa, kojeg su donijeli Crnogorci u Srbiju, pa i sama Srbija bi bila siromašnija, pošto je niz crnogorskih naučnih, kulturnih i drugih dostignuća, posebno u XX vijeku, ostvareno i uz pomoć srpskih univerziteta, klinika, instituta, slikarskih i muzičkih akademija. To su sve vrijednosti koje nas spajaju. Možda upravo i zbog toga, a posebno tokom postojanja zajedničke države, nije bilo pokušaja da se ova ogromna intelektualna i kreativna snaga crnogorskih iseljenika u Srbiji objedini sa ciljem da se autentičnost crnogorskog duha ne izgubi. Ne zaboravimo da je i moto Evropske unije - Ujedinjeni u različitostima.
Crnogorska partija ima kao svoj primarni zadatak da objedini intelektualnu, kreativnu i istorijsku energiju u cilju unaprjeđenja odnosa Srbije i Crne Gore, kao i ostvarivanje evropske budućnosti za Srbiju. Kao i sve druge partije na političkoj sceni Srbije i Crnogorska parija ima određen politički profil. Mislim da nije potrebno mnogo razmišljati kakav to može biti profil, ako imamo u vidu da je liberalna ideja u Crnoj Gori nastala u crnogorskoj prijestolnici Cetinje i da je cetinska ideja liberalizma, i personalnog i društvenog, upravo dovela do toliko željene nezavisnosti Crne Gore, ali nikako ne smijemo zaboraviti i do nezavisnosti Srbije. Građani Crne Gore su podarili nezavisnost i nama građanima Srbije. Pošto nema ljepšeg poklona od slobode i od nezavisnosti, Crnogorska parija je nastala upravo na tim vrijednostima koje je afirmisao i sam crnogorski narod.
Naš generalni politički pravac jeste da podržimo snage u Srbiji koje se zalažu za pridržavanje Evropskoj uniji i dugim zapadnim alijansama, ne samo zbog toga što je to najbolje rješenje za Srbiju, već i zbog toga što primjećujemo da je i naša matica Crna Gora samo imala koristi od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji, kao i od Partnerstva za mir. Konačno, nama je cilj i želimo da obje naše države budu zajedno u Evropskoj uniji, jer ćemo onda biti bez granica, kako između sebe, tako i između drugih evropskih država.
RSE: Da li ćete nastupiti na predstojećim parlamentarnim izborima u Srbiji?
STEVOVIĆ: Donijeli smo odluku da nastupimo na parlamentarnim izborima. Počeo je proces prikupljanja potpisa. Nadamo se da ćemo u tome uspjeti i mislimo da bi to bila velika stvar za našu partiju, da nepuni mjesec ili dva nakon osnivanja apliciramo na parlamentarnim izborima i da se pojavimo sa listom Crnogorske partije.
RSE: Znači samostalno - ne u koaliciji?
STEVOVIĆ: Da, samostalno.
RSE: Pretpostavljam da pratite predsjedničku kampanju u Crnoj Gori, pa me interesuje, ovoga puta ne iz pozicije političkog predstavnika Crnogoraca, već kao Crnogorca koji živi u dijaspori, kako ocjenjujete kampanju u Crnoj Gori i kakav bi trebao biti predsjednik Crne Gore po vama?
STEVOVIĆ: Kao pripadnik dijaspore i kao neko ko se aktivno bavi pitanjem dijaspore, istako bih jednu veliku novost koja se pojavila na ovim izborima, a mislim da je veoma važna sa više aspekata za mladu demokraciju, kao što je crnogorska, ali i za njene birače. Sva tri najjača kandidata za predsjednika Crne Gore, pa čak i onaj četvrti koji ne priznaje državu čiji predsjednik želi biti, imaju svoje izborne web sajtove posvećene samo i isključivo njihovim predsjedničkim kampanjama. Pozvao bih sve birače u Crnoj Gori da ih pretraže i ispitaju programe i da pošalju pitanja kandidatima. Sva četiri sajta su profesionalno urađena. Ovo jeste kvalitativni pomak naprijed za crnogorsko društvo.
Danas se moraju kandidati potruditi, ako žele da osvoje svaki glas. Ovo značajno doprinosi i transparentnosti kampanje. Na taj način je vidljivo u kom pravcu se pomjera debata u crnogorskom društvu. Po mom mišljenju, debata se sve više i više pomjera u pravcu evro-integracija, evropskih standarda, osavremenjavanja društva i borbe za reforme. Sve je manje guslanja, priče o nebeskim narodima, traženja starijeg brata u susjedstvu koji će da brine za "malu, nesposobnu Crnu Goru". Sve ovo je ipak dokaz o sazrijevanju društva.
Neki od programa su detaljniji, neki su samo fraze bez ikakvog sadržaja, dok su neki samo paravan program koji služi da prikrije pravu prirodu nekog predsjedničkog kandidata - nalik na tip kampanje Vuk u janjećoj koži - koju sprovode radikali u Srbiji. To je posebno vidljivo u kampanji predsjedničkog kandidata Andrije Madnića, koji pokušava da prikrije svoje ekstremističko lice, velikosrpski program, kao i da prikrije prezir prema nezavisnosti i Ustavu upravo one države čiji predsjednik želi da postane.
Iz ugla dijaspore mogu reći da su nama prihvatljivi samo oni predsjednički kandidati koji u potpunosti prihvataju nezavisnost Crne Gore i rezultate referenduma, koji prihvataju nje Ustav, poštuju njene zvanične simbole, koji poštuju međuvjerski i religijski sklad u Crnoj Gori. Sve ostalo je pitanje ličnih preferencija i to je pitanje za svakog glasača ponaosob.