Dan prije priznanja Kosova, u utorak, u zgradi hrvatske Vlade na zagrebačkom Markovom trgu održan je sastanak premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera sa prvim ljudima Samostalne demokratske srpske stranke. Nakon sastanka nije bilo očitovanja Vlade, a u ime SDSS-a Milorad Pupovac je izjavio da ta stranka ostaje pri stavu da odluku o priznanju Kosova treba ostaviti za razdoblje nakon srbijanskih izbora kako ona ne bi još više opteretila odnose u regiji:
„Naš stav je da Vlada Republike Hrvatske treba pričekati sa odlukom o priznanju, zbog predizbornih aktivnosti u Srbiji i zbog stanja na Kosovu. Tome treba pristupati što je moguće opreznije i sa što je moguće više obzira prema procesima koji su tamo, koji su krajnje delikatni i krajnje ozbiljni.“
Na pitanje hoće li Samostalna demokratska srpska stranka izići iz hrvatske Vlade ako Hrvatska prizna Kosovo, Pupovac je odgovorio:
„Tijela SDSS-a i Srpskog narodnog vijeća kao samouprave Srba u Hrvatskoj će sigurno razmatrati stanje ukoliko dođe do toga da odluka bude sutra donesena. Nakon toga ćemo moći reći kakvo će biti naše ponašanje i kakvo će biti naše držanje u tome što me pitate.“
Upitan je li SDSS i načelno protiv priznanja Kosova, Pupovac je kazao kako ta stranka nema mehanizme da odlučuje o takvom stajalištu Vlade.
SDSS u Vladi ima jednog od četiri potpredsjednika i tri zastupnika u Saboru. Njihov eventualni izlazak iz Vlade i iz parlamentarne većine, objektivno ne bi destabilizirao političku scenu u Hrvatskoj, jer bi se tri glasa u Saboru lagano nadomjestilo. Postoje i procjene kako bi njihov odlazak u opoziciju, uz svo dužno poštovanje prema emotivnoj važnosti Kosova za Srbe, bio neodgovoran prema njihovim glasačima – hrvatskim građanima srpske nacionalnosti, čije probleme se objektivno može mnogo efikasnije rješavati iz pozicije vlasti, nego iz opozicije.
Najnovija istraživanja pokazuju da 80 posto hrvatskih građana podržava hrvatsko priznanje države Kosovo. Savjetnik za istraživanja u agenciji „Puls“ Dragan Bagić za naš radio kaže kako ga velika potpora hrvatskom priznanju Kosova ne čudi, ali da je zanimljiva potpora građana ponašanju hrvatskih vlasti u ovoj situaciji:
„Većina njih prepušta Vladi i predsjedniku da na neki način procijene kada je najpovoljniji trenutak da se to napravi. Građani ne vrše pritisak da se to napravi što prije. Kod većine ovih koji podržavaju priznanje postoji spremnost da se s tim taktizira, ovisno o okolnostima, događajima i tako dalje.“
Većina anketiranih građana ne očekuje destabilizaciju regije:
„Dvije trećine građana se ne boji eskalacije oružanih sukoba u regiji kao posljedice situacije na Kosovu. Također se ne boje da bi moglo doći do destabilizacije Bosne i Hercegovine, odnosno proglašenja nezavisnosti Republike Srpske. Većina građana smatra da će se situacija u regiji relativno brzo stabilizirati i da neće dovesti do neke dugoročnije destabilizacije, što je važno za samo njihovo ponašanje u zemlji, njihov odnos prema štednji, investicijama, potrošnji i tako dalje.“
Kratka anketa koju smo napravili među Zagrepčanima potvrđuje rezultate „Pulsove“ ankete:
„Hrvatska može priznati Kosovo. Mislim da bi trebala to napraviti. I mi smo dobili svoju državu, pa smatram da bi i ostali narodi koji žele imati svoju državu imao pravo da je dobije.“
„Još je rano. Treba sačekati da se stišaju strasti s jedne i s druge strane i priznati kad bude sve mirno. Bez obzira na Evropu.“
„Hrvatska je trebala priznati Kosovo među prvima, zato što su se ljudi s Kosova borili za Hrvatsku državu.“
„Još je prerano. Mislim da još nisu spremni da budu samostalna država.“
„Vlada vjerojatno najbolje zna koji je pravi trenutak za to.“