Dostupni linkovi

Pala Vlada


Obraćanje premijera Srbije, Vojislava Koštunice, na pres konferenciji u Vladi, 8. mart 2008.
Obraćanje premijera Srbije, Vojislava Koštunice, na pres konferenciji u Vladi, 8. mart 2008.

Iz najjače opozicione partije, Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, više funkiconera odbacilo je sumnje po kojima se premijer odlučio za izbore, pošto su radikali prethodno odbili mogućnost da sa Koštunicom formiraju novu Vladu za šta imaju potrebnu većinu u Skupštini Srbije.

Zamenik Vojislava Šešelja na čelu radikala, Tomislav Nikolić:

“Nama se niko nije obratio oko toga da li bismo bili spremni da preuzmemo mi odgovornost za Srbiju u ovoj situaciji. Ja neću preduzimati mere da sprečim vladu da raspusti narodnu skupštinu. Ako oni koji vode državu danas misle da Srbija može da reši probleme izborima, Srpska radikalna stranka će u tim izborima učestvovati. Moglo je sve da ide mnogo bolje i mnogo drugačije, ali mislim da jednostavno Vojislav Koštunica takav kakav jeste i kakav je njegov mentalni sklop, nije imao drugih rešenja. Novi izbori će pokazati prave odnose promenjene u odnosu na pre godinu dana i mislim da je on spreman da prihvati rezultate novih izbora.

Iz Demokratske stranke predsednika Srbije, Borisa Tadića, opisali su potez premijera Koštunice kao demokratski. Podsećamo da je upravo odbijanje DS-a da glasaju za predlog Rezolucije Šešeljevih radikala, kojom je traženo se Beograd obaveže da neće potpisati niti jedan dokument sa Evropskom unijom, ukoliko u njemu nije precizirano da je Kosovo deo Srbije, dovelo do pada Vlade.

Funkiconerka DS-a, Nada Kolumdžija:

“Demokratska stranka se zalagala za nalaženje kompromisnog rešenja i s obzirom da to očigledno nije bilo moguće , onda je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora jedino demokratsko i pravo rešenje za izlazak iz krize u kojoj se našla Vlada. Ono što je za nas u ovom trenutku važno jeste da se u Vladi Srbije upravo razlika napravila oko pitanja evropskih integracija, da je premijer Koštunica promenio politiku koja je bila usvojena prilikom izbora Vlade i da će DS i dalje insistirati na ubrzanom putu Srbije ka Evropi.“

Predlog radikala koji je podržala i Koštuničina partija, odbili su i u Vladi malobrojni ministri iz G17+. Lider te stranke, Mlađan Dinkić, prvi je optužio Koštunicu da zemlju vodi u izolaciju, ali je njegov poziv na raspisivanje izbora ovako opisao:

“Mi smatramo da je ovaj potez Koštunice i častan i demokratski, jedino racionalan u ovom trenutku, tj. mislimo da su izbori na svim nivoima 11. maja najbolje rešenje. Mnogo bismo više izgubili mrcvarenjem, jer zaista, ni meni, ni stranci G17+ nije stalo da bude u Vladi koja Srbiju vodi u samoizolaciju. “

Jedina politička grupacija unutar Vlade Srbije koja je sve vreme podržavala odluke premijera Koštunice, Nova Srbija ministra Velimira Ilića:

“Treba prekinuti ovo mučenje. Mnogi smatraju da može da se krši Ustav, da mogu da se krše skupštinske odluke, da može da se raspolaže određenim sredstvima protivzakonito na raznorazne načine, da Srbija dolazi u jednu tešku poziciju. Svi su poslovi stali, o čemu sam govorio više puta, ništa se ne radi mesecima, ministar Dinkić jednostavno najavljuje jednu krizu Vlade već odavno, prema tome najbolje je izbori i neka se narod odluči. “

Najžešći Koštuničin kritičar i lider jedne od najmanjih političkih grupacija u Skupštini, Čedomir Jovanović, izjavio je da njegova LDP na izbore izlazi sa namerom da okonča posao otpočet 5. oktobra 2000.

“Izbegavanje suštinskih promena I lažni patriotizam, laganje građana i uopšte neodgovornost vlasti su Srbiju doveli do agonije, koje su uništile i samu Vladu. I zato 11. maj ne sme biti dan kada će se promeniti samo premijer i ministri, tog dana se konačno mora promeniti pogrešna politika tako što će se formirati novi sistem vrednosti koji će pružiti Srbiji evropsku budućnost. Ovi izbori su prilika za konačan raskid sa politikom koja je podelila građane, a zemlju posvađala sa gotovo čitavim svetom.“

Odluku o novim izborima samo je predsednik Socijalističke partije Srbije, Ivica Dačić, opisao kao lošu, zato što se donosi, kako je precizirao “u jeku borbe za odbranu Kosova“.

“Mislim da je bilo i boljih rešenja, to znači formiranje Vlade nacionalnog jedinstva ili formiranje neke nove parlamentarne većine, jer koliko god da se čini da danas niko ne može da razgovara ni sa kim na političkoj sceni Srbije, isti ti će morati ponovo da razgovaraju posle tih vanrednih parlamentarnih izbora o formiranju nove Vlade.“

U prvim komentarima ovdašnji analitičari procenjuju da je pred Srbijom žestoka izborna kampanja , u kojoj najjača takozvanog demokratskog bloka, Demokratska stranka, više ne sme štedeti desnu opciju koju danas simboliše i premijer Koštunica. Na to ukazuje i novinar nedeljnika NIN, Dragan Bujošević.

“Ali, ja ne znam kako će izgledati rezultati izbora, jer to što nam sada pokazuje istraživanje javnog mnjenja, to ne znači da će tako biti i na kraju. Ja mislim da ćemo svi biti iznenađeni koalicijama koje će pojavljivati posle ovih izbora.“

Predstojeći izbori biće četvrti parlamentarni izbori u Srbiji nakon obaranja režima Slobodana Miloševića.

XS
SM
MD
LG