Slušajte uživo
Vaš izbor
Posljednje vijesti
 


Posjetite našu arhivu. Dalje

 
 
Anketa
... ... ...
 
 
 

Srbija

Reakcije u Srbiji na hrvatsko priznanje Kosova

Beograd

20.03.2008

Po nalogu srpskog Ministarstva inostranih poslova, ambasador Srbije u Hrvatskoj Radivoj Cvetićanin napustio je ovu zemlju i vratio se u Beograd nakon što je Hrvatska u srijedu priznala nezavisnost Kosova.

Njegovo povlačenje redovna je mera koju Beograd preduzima prema svim državama koje priznaju nezavisnost Kosova. Ipak, s obzirom na istoriju loših odnosa, ali i poslednjih osam godina njihovog bitnog popravljanja, te s obzirom na to da je reč o dve susedne države u kojima žive pripadnici oba naroda, jasno je da se ovde radi o daleko osetljivijem pitanju nego u slučaju ostale 32 države koje su se odlučile da priznaju Kosovo. Stoga su i u Beogradu uglavnom komentari uzdržani, uz apele da se u zahlađenju odnosa, ipak, ne ode predaleko.
 
Prema podacima Narodne banke Srbije Hrvatska je do sada u srpsku privredu investirala 151 milion evra. Zvanični hrvatski izvori čak pominju i cifru od 400 miliona evra. Ekonomska konsultantkinja Tanja Jakobi ocenjuje da su se ekonomije dve države dovoljno isprepletale te da bi zaista bilo teško izazvati ozbiljne potrese:
 
"Ako pogledamo samo politički aspekt tog pitanja onda možemo reći da je zaista neizvesno šta će se dogoditi jer, kao što smo videli, ni sam predsednik nije obavešten o tome šta rade pojedini ministri, koji među sobom vode vrlo prljavu kampanju – u tom smislu je moguće očekivati svaku vrstu akcija. S druge strane, u ekonomskom smislu, treba podsetiti da je Vlada Srbije odlučila da neće kidati ekonomske veze sa Kosovom, pa je onda potpuno nelogično, bilo bi i veoma čudno, da kida i ekonomske i političke veze sa drugim zemljama u regionu. Moramo misliti na CEFTA i o razmeni sa zemljama koje su naši najveći kupci i sa kojima imamo i druge vrste veza."
 
Za potrebe ovog priloga kontaktirali smo više predstavnika hrvatskih firmi u Srbiji, poput Agrokroma ( koji je na primer u Novom Beogradu uložio čak 21 milion evra u tržni centar “Idea”). Niko od prestavnika te i drugih hrvatskih kompanija nije želeo da procenjuje mogući razvoj situcije. Njihova obazrivost je razumljiva s obzirom da se država Srbija nije ogradila niti od ispada nekih svojih funkcionera koji su javno pozivali na bojkot inostrane robe. Funkcionerka Demokratske stranke, partije predsednika Borisa Tadića, Jelena Marković umiruje investitorske strahove objašnjenjem da se posledice spuštanja nivoa odnosa dve države neće odraziti na privredu:
 
"Čin povlačenja ambasadora je jedan legitiman i očekivan čin, bez obzira što zahlađenje i prekid diplomatskih odnosa koštaju, uglavnom, zemlju koja to čini. Bilo bi besmisleno očekivati da Srbija ništa ne učini u ovakvom trenutku, ali mislim da bi svako dalje zaoštravanje odnosa, posebno sa susednim zemljama, moglo samo biti kontraproduktivno."
 
Tanja Jakobi uz to upozorava da bi bilo kakva vrsta blokade hrvatskih sredstava u Srbiji, s obzirom na njihov nivo, išao upravo građanima Srbije na štetu:
 
"Nadam se da se to neće dogoditi jer je to, kao i rušenje po Beogradu, nešto što radimo sami protiv sebe."
 
Najtežu ocenu poteza Hrvatske izrekli su u Srpskoj radikalnoj stranci Vojislava Šešelja. Generalni sekretar te partije Aleksandar Vučić kazao je kako je "Hrvatska pokazala da nije prijatelj Srba i Srbije".

Bili prijatelji ili ne, protekle godine su pokazale da je reč o skoro pa o jednom kulturnom prostoru. Na primer, Beogradsko pozorište Atelje 212 jedno je od onih koje beleži česta gostovanja na scenama u Hrvatskoj, a ni gosti iz te države nisu ništa ređe na daskama Ateljea. Upravnik Svetozar Cvetković uveren je da za mandata odlazeće Vlade Vojislava Koštunice, ne bi trebalo očekivati kočnice u uspešnoj saradnji:
 
"Ako bi se desilo da nam neko odavde pošalje dopis o tome da zvanično ne bismo trebali da idemo tamo, to bi bitno uticalo na našu budućnost tamo i na budućnost tih kulturnih veza. Ali, ja verujem da se to neće dogoditi, pre svega zato što nemamo takvu Vladu koja bi mogla da nam daje 'zadatke' koje bismo mi morali da ispunjavamo."
 
U Ateljeu napominju da čak ne planiraju ni pojačavanje mera obezbeđenja, uz napomenu, da se redovno o bezbednosti posebno brine kada su u pitanju gostovanja iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine:
 
"Uvek je postojala neka vrsta dodatnog obezbeđenja, da se nešto ne bi desilo."
 
U odnosima dve države ipak kao najosetljivije ostaje pitanje manjina. U Vojvodini na primer živi oko 55.000 Hrvata. Iako kaže da ne veruje u mogućnost da bi priznavanje Kosova od strane Zagreba izazvalo antihrvatske incidente predsednik Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine Petar Kundić poslednja dva dana obilazi hrvatske sredine. Kaže kako su izvesne određene „neobičnosti“:
 
"Za sada, a bio sam na terenu i danas, u Podunavlju i ovde Subotici, imam puno poverenje u organe reda. Organe reda treba pustiti da rade svoj posao i mislim da, ako se tako budemo postavili, na ovim prostorima neće biti nikakvih nemira i da Hrvati neće trpeti neke veće posledice po svakodnevni život i egzistenciju ovde ."
 
Hrvatska i Srbija prošle su i kroz periode izostajanja bilo kakve komunikacije. Za nadati je se da će te slike i ostati u prošlosti.
 
 
Da li želite učestvovati u ovom forumu?
Vaše ime *
Grad
E-mail
Komentar *
Prije nego što pošaljete komentar - Pravila za forum

Komentari 1-10 (z 10)
Ime: Sait Grad: Peja-Pec
22.03.2008 18:52


Priznavanjem nezavisnosti Kosova Hrvatska je samo ucinila jedan potreban korak u zatvaranja kruga osamostalenja svih bivsih cinioca SFRJ. A rastakanje je bivse nam drzave, sasvim je sigurno elaborirano zapocela republika Srbija sa svojim Projektom Velike Srbije.
Tako je, mada neuporediva sa snagom ipak male Srbije, prosla Nemacka vodjena Hitlerom i ideolozima Treceg Rajha. Tako je prosla i Srbija vodjena Milosevicem i SANU! Slican fijasko je dozivljen proglasenjem nezavisnoscu Kosova. To je predvideo bio i Milan Kucan u Cankarjevoj zalozbi, kada je rekao"Svaki narod treba da pise svoj Ustav" Milosevic, jasuci na krilima srpskog sovinizma nije shvatio dalekoseznost Kucanove poruke.
Republici Hrvatskoj, posebno predsedniku Mesicu, jedno veliko HVALA!.


Ime: Bejbi Grad: Sarajevo
22.03.2008 09:02

Pa hoce li se Srbija stiditi svojih postupaka kad ponovo vrati svoje ambasadore iz zemalja iz kojih ih je povukla iako znam da ona nema obraza ali ?????


Ime: matrix
21.03.2008 21:44

Ovi koji proricu propast Hrvatskoj, neka predju malo kod njih i nek se uporede sa sobom.Zemlja munjevito grabi napred,gradi superkvalitetne autoputeve,vozni park zapadnoevropski,stiti zivotnu sredinu...Samo to je vazno,a ostalo je van Srbijice odavno poslato na smetliste istorije.


Ime: Dane Grad: Novi Sad
21.03.2008 18:03

Sa pravom vas i mrze. Okupirali ste ih 1918 a zatim 1991 izvršili agresiju na Hrvatsku, zaposeli preko 30% teritorije Hrvatske, izvršili etničko čišćenje, sravnili Vukovar sa zemljom, bombardovali Dubrovnik, Zagreb, Osijek i pobili na hiljade civila. Šta bi ste vi mislili o njima da su oni upali na teritoriju Srbije pa sve to uradili vama?


Ime: recirprocitet
21.03.2008 16:39

Hrvatska i Srbija nikada ne mogu biti u nekim prijateljskim odnosima, narocito posle ovoliko rata i konacno ovim hrvatskim priznanjem Kosova. Mislim da Srbi i Srbija treba sa Hrvatima treba da snize odnose kako na ekonomskom tako i na politickom planu. Citajuci komentare po hrvatskim medijima nemogu se oteti utisku o neverovatnoj mrznji Hrvata prema svemu srpskom. Mislim da je najbolje da Srbija ne dozvoli upliv hrvatskog kapitala na trziste ili ako to hoce da dozvoli da trazi isto tako reciprocan upliv srpskog kapitala u Hrvatsku. Ili nemamo vise o cemu da pricamo.


Ime: Momir Grad: Zagreb
21.03.2008 01:04

Hrvati su isto sto i njemci oni nas patoloski mrze. Zasto to kazem pa znam kad su siptari proglasilinezavisnost hrvati su slavili kao da su oni proglasili nezavisnost. Kad su nas amerikanci gadjali iz Jadrana sa raketama oni su urlali od zadovoljstva. Jednostavno oni nas mrze, pa se pitam sta je razlog da i mi njih ne mrzimo, kome treba hrvatska i hrvati puni mrznje. Pa vi u hrvatskoj ne smijete govoriti srpski, jer ste odmah u opasnosti. Snjima jednostavno treba raskinuti sve odnose, a gradjani srbije bi trebali da bojkotuju njihovu robu. Zasto da im mi punimo novcanike, pa oni mogu i bez nas. Kad samo setim koliko ih se izlecilo na VMA, a bili su vec mrtvaci, ja licno znam trojicu, govorili su da su do smrti zahvalni srbiji a kad je poceo rat poslali su sinove da ubijaju srbe, eto to su hrvati. Uvek su bili roblje, samo srbi su im donosili slobodu a sad su nam zabili noz pod plecku.


Ime: HASAN Grad: NEWTORK
20.03.2008 23:38

E PERICE A SU SVI SRBI KAO TI JA BI ZA DVA SATA DOSAO DO CRVENE JABUKE (NISH_NIS) ALI ETO NISU ZA MOJU NESRECU, GDE SI TADA BIO KADA HRVATI SU KLALI SRBSKU DECU?? TU CES OPET DA BUDES NE DAJ BOZE DA NESTO KRENE U SANXHAKU. BOGAMI SI JUNAK SA TUDJOM GU..../ A TVOJU CUVAS NEVINU, CITAJ I NISTA NEMOJ RECI DUVAJ ENERGIJU ZA POSLE, SRAM TI BILO


Ime: Negotinac Grad: Negotin
20.03.2008 23:01

Samo se ti nadaj peeri,Bern ????


Ime: welle Grad: washington
20.03.2008 22:17

Ovaj perry Bern vidi se da ne zna sadasnju historiju,srbadija nije protjerana oni su sami pobjegli.


Ime: peery Grad: Bern
20.03.2008 20:38

Hrvatska je uvek jedva cekala da nanese Srbiji nesrecu i bol pa je i ovo priznanje nakaradne drzave na cistoj srpskoj zemlji jos jedan nakaradni potez Hrvatske drzave uperene protiv interesa Srba i srbske drzave.
Hrvatska je 1995 proterala 250.000.- Srba, usput ih ubijajuci, ne vodeci racuna da li se radi o deci zenama ili starcima. Hrvatska mora da zna se se sve placa i sve vraca, doci ce da kad ce se morati polagati racuni.
Ima jedna hrvatska poslovica koja kaze: "ko bi gori sad je doli , ko bi doli gori prihaja". Hrvatska previse gura nos gde joj nije mesto; sto se tice Srbije, pa bi jednog dana mogla da ostane bez tog svog velikg NOSA.
S velikim postovanjem

peery, Bern

Komentari 1-10 (z 10)