Posjetite našu arhivu. Dalje

 
 
Anketa
... ... ...
 
Vaši članci
Rubrika za vaše autorske tekstove i komentare. Dalje
 
 
 

Kosovo

Vašington šalje oružje Kosovu

George W. Bush

20.03.2008

Čelnici institucija Kosova pozdravili su odluku američkog predsednika Džordža Buša da odobri isporuku oružja Kosovu. U Beogradu je, međutim, takav potez ocijenjen kao dolijevanje ulja na vatru.

Saradnja izmedju Sjedinjenih Američkih Država i Kosova nastavlja se u svim oblastima i posle proglašenja nezavisnosti, izjavio je predsednik Kosova Fatmir Sejdiu posle saopštenja iz Bele kuće da je američki predsednik Džordž Buš odobrio isporuku oružja Kosovu.
 
“SAD, Evropska Unija i sve zemlje demokratskog sveta, pružaju pomoć Kosovu.  Mi dugo saradjujemo. Posle proglašenja nezavisnosti ta saradnja se nastavlja u svim oblastima u cilju modernizacije Kosova, koje će biti važan partner”, izjavio je Sejdiu.
 
Ocenjujući odnose Prištine i Vašingtona posebnim, te izražavajući podršku prisustvu američkih vojnika u sastavu Kfora, kosovski premijer Hašim Tači je pozdravio odluku američkog predsednika.
 
Iz Bele kuće je saopšteno da je to znak uspostavljanja medjuvladinih odnosa nakon priznanja nezavisnosti Kosova.
 
“Odnosi Prištine i Vašingtona su specifični i odlični. Prisustvo američkih vojnika Kfora kao i svih trupa NATO-a uvek je dobro došlo i uz posebno poštovanje podržano od svih gradjana”, kazao je Tači.
 
Zvaničnici su do sada više puta isticali kako Kosovo teži da doprinese regionalnoj stabilnosti, uz dugoročni cilj da postane član Severnoatlantske alijanse. Predsednik Buš je naveo da Kosovo od sada može da dobija “odbrambeni materijal i usluge u skladu s američkim propisima”.
 
Visoki zvaničnik Stejt Departmenta je naveo da je ta odluka usledila nakon što su SAD priznale proglašenje nezavisnosti Kosova i dodao da je reč o uobičajenom procesu u okviru uspostavljanja odnosa dve vlade.
 
Član skupštinskog Odbora za bezbednost Naim Maljoku ocenio je kako je odluka Bušove administracije pokazatelj da je Kosovo važan faktor stabilnosti.
 
“Za nas je ovo veoma korisno, a posebno za budžet Kosova, pošto će finansiranje novih snaga koštati. Tako je ovo i neka vrsta ekonomske pomoći na početku izgradnje države i mogućnost očuvanja stabilnosti”, kaže Maljoku.
 
Ali u oblasti naoružanja važiće principi plana Martija Ahtisarija, koji predvidja odredjene restrikcije. Prema tom planu uspostavljaju se nove profesionalne i multietničke Kosovske bezbednosne snage, koje će nadgledati posebna Civilna vladina organizacija.
 
Kosovske snage će imati 2,500 aktivnih i 800 rezervnih pripadnika, koji će nositi lako naoružanje. Prema planu te snage neće imati tenkove, tešku artiljeriju i vazduhoplovstvo. Procenu ovakvih ograničenja izvršiće medjunarodno prisustvo na Kosovu.
 
Analitičar Ramuš Tahiri ističe da su SAD ozbiljno shvatile pitanje sigurnosti na Kosovu i u regionu.
 
“Iako je malo, Kosovo je strateški partner SAD i važan činilac u promovisanju i očuvanju medjunarodnog mira. Smatra se da Kosovo može da pomogne u borbi protiv terrorizma”, kaže Tahiri.
 
Na Kosovu se veruje da konkretna vojna pomoć osim stabilnosti donosi i druge beneficije novoj državi. Stručnjak za vojna pitanja Naim Maljoku ističe kako Vašington želi da pokaže svetu da je Kosovo ušlo u proces priznanja i teži članstvu u medjunarodnim institucijama.
 
“To će ubrzati proces priznanja Kosova od drugih država. Ubrzaće ulazak Kosova u medjunarodne finansijske institucije, otvoriće put za investitore, koji zahtevaju upravo sigurnost”, uveren je Maljoku.
 
Na osnovu Rezulcije 12 44 SB UN za bezbednost Kosova nadležne su mirovne snage Kfora. Kosovski zaštitni korpus, koji je nastao demilitarizacijom OVK, je civilna organizacija za delovanje u hitnim slučajevima, kao što je reagovanje u slučaju katastrofa. Prema planu Martija Ahtsarija, korpus se raspušta u roku od jedne godine od stupanja na snagu predloga rešenja.
 
U tom planu stoji da će Kosovske bezbednosne snage biti odgovorne za angažovanje u kriznim situacijama, uklanjanju eskplozivnih naprava i civilnu zaštitu. Pored toga moraju biti spremne da ispune ostale bezbednosne zadatke, koji nisu u mandatu policije ili ostalih službi za održavanje reda i mira.


Vojislav Koštunicaš

Vojislav Koštunica, predsednik Vlade Srbije, izjavio je da je najnovija odluka američkog predsednika Džordža Buša da naoružava Kosovo "novi, duboko pogrešan korak SAD, posle protivpravnog priznanja jednostrane nezavisnosti".

"Na Kosovu i Metohiji već ima previše oružja i umesto što dodatno naoružavaju Albance, bilo bi preko potrebno da se Sjedinjene Americke Države vrate poštovanju međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija", izjavio je srpski premijer Vojislav Koštunica. On je rekao da ponovno uspostavljanje međunarodnog prava na Balkanu predstavlja jedini put koji garantuje ocuvanje mira i stabilnosti u regionu" i zaključio da za Kosovo nije potrebno novo oružje, već novi pregovori.

Dušan Spasojević, državni sekretar u Ministarstvu odbrane Srbije, izjavio je da odluka SAD da odobre isporuku oružja Kosovu nije dobra:

"Kosovu i Metohiji su potrebni mir i stabilnost, pomoć u ekonomiji i rešavanju socijalnih problema. Tamo već ima dovoljno ima oružja, i nikako nije potrebno novo. Dolivanje ulja na vatru je ono što najmanje treba Kosovu i Metohiji."

Spasojević je rekao da će Srbija na miran način nastaviti da brani integritet i dodao da nacionalna bezbednost počiva na diplomatiji, ekonomiji i obrazovanju:

"To je ono što nedostaje citavom regionu, najviše Kosovu i Metohiji. Formiranje vojske nekakvog nezavisnog Kosova je crvena linija koju mi nismo spremni da pređemo niti da tolerišemo. Neprihvatljiva je bilo kakva inicijativa u kojoj se formira nekava vojska na Kosovu zato što je to opasno ne samo za nacionalnu bezbednost Srbije, već i za čitav region."

Veljko Kadijević, iz Atlantskog saveta Srbije, izjavio je za naš program da ova odluka nije neuobičajena, jer je politika SAD da na taj način izraze podršku vladama zemalja koje priznaju:

"Pitanje koje se nameće jeste stanje oružanih snaga Srbije. Jer sada, nakon stvaranja nove države i njenog naoružavanja, a postoje animoziteti između Srbije i te države, onda je normalno da se postavi i to pitanje. Jer u proteklih sedam ili osam godina oružane snage Srbije su imale jednosmeran proces redukcije, bez pretvaranja kvantiteta u kvalitet, dakle bez reformi. Oružane snage Srbije moraju izvestan odgovor pronaći na ovu novu realnost."

Bivši vojni general Ninoslav Krstić, sada direktor Foruma za bezbednost i demokratiju, tvrdi da je odluka SAD da isporučuje oružje Kosovu protivna rezoluciji 1244:

"Taj dokument, koji je još na snazi, podrazumeva da UNMIK i Kfor razoružaju sve paravojne i nevojne formacije na Kosovu i Metohiji. Dodatno naoružavanje tog prostora unelo bi novu nestabilnost. Ako želite da stabilizujete neki prostor onda treba izvršiti demilitarizaciju, a ovim se to ne postiže."

Krstić smatra da će nove količine oružja na Kosovu teško biti pod kontrolom:

"Preko Kosova vode glavni putevi organizovanog kriminala, između ostalog i trgovine oružjem, lako je pretpostaviti da to oružje može da se nađe i na jugu centralne Srbije, u zapadnom delu Makedonije, u Crnoj Gori ili severnom delu Grčke. A posebno ako imamo u vidu da se radi o nepriznatoj državi koja nije u evropskim bezbednosnim strukturama i Ujedinjenim nacijama, jasno je da to ne može da bude uobicajen put. Meni se čini da su ovde namere sasvim drugačije, ne stabilizacija tog prostora, nego upravo dalja destabilizacija."

Veljko Kadijević ocenio je da je stvaranjem nove države i njenim naoružavanjem bezbednost delimično izmeštena iz centra, i zaključio:

"Ali nekakvi mehanizmi će sigurno biti uspostavljeni. Pretpostavljam da će na tome prvenstveno raditi SAD i Evropska unija, do koje mere će Kosovo kao država biti naoružano."

Srpsko nacionalnog veće Kosovske Mitrovice zatražilo je da Ujedinjene nacije i Rusija spreče isporuku američkog oružja za Kosovo.

 
 
Da li želite učestvovati u ovom forumu?
Vaše ime *
Grad
E-mail
Komentar *
Prije nego što pošaljete komentar , molimo pročitajte - Pravila za forum

Komentari 1-10 (z 23)
Ime: Mosad Grad: Frankfurt
28.03.2008 15:23

Neka im posalju postrojenja za Fabrike , da i oni pocnu jednom da posteno Rade .A ne oruzje a vi moja braco Srbi , okrenite se jednom vec ka Z.Evropi jeli vam poterbna ta teritoria sa cca.2 mio Albanaca za pedesetak godina bitce ih oko 5 mio. ako im i dalje Natalitet ostane kao do sada ,razmislite malo


Ime: Damir
22.03.2008 08:21

Zaboravio sam u prethodnom komentaru da potpisniku komentara Misko- grad podrinje ukazem da sam ja svjestan da je NDH OD 10 TRAVNJA 1941 godine bila fasisticka tvorevina i sluga Hitlerovoga NSDPA ,ali nisu svi Hrvati bili sluge toga prokletoga sustava,kao sto smatram da ni svi Srbi nisu bili za rat koji se dogodio od 1991 na prostoru bivse SFRJ. Hvala-Damir, stovanje MISKO !


Ime: damir
22.03.2008 08:04

Stovani mm,ja nemam obicaja praviti komentar na komentar ,vec na tekst. Ima narodna poslovica koja kaze ,,Kad je susjedu dobro trebalo bi biti i meni,,Ja istinski se nadam da ce u Srbskome narodu da se probude one stare i plemenite vrijednosti ,koje SU ZNALE KRASITI Srbski narod u istinu ih ima, da ceSrbski narod savladati sebe i izaci iz zacarane ZONE SUMRAKA . Ta zona sumraka u mome proslom komentaru se odnosila citiram na na Srbske trenutne lidere: Kostunica, Nikolic ,svakako nedefinisani Tadic koji je dobio 33% vlasti sa svojom partijom a povjerava vladu Kostunici, koji je na zadnjim izborima osvojio samo 5% i na kraju Dodik. Dosadasnji vrijeme je pokazalo da je to bila pogresna politika.Kakva je to politika OKRETATI SE Rusiji. Navedi mi samo jedan primjer . Sta je Rusija konkretno obecala Srbiji? Asta Evropa, NATO ? Rekao sam neplasim se za Srbiju vec za Srbski narod. Stovanje ,,mm


Ime: tomtom Grad: Bochum
22.03.2008 02:40

Srbija postigao sa VK autogolove.On je karierista i nista drugo


Ime: Ante Civelap Grad: Knin
21.03.2008 16:53

Ne treba Kosovu mnogo oruzja. Ionako je pod zastitom NATO a koji moze napraviti ledinu od Srbije za nekoliko dana ali Srbi bi vec to trebali znati.


Ime: mm
21.03.2008 09:40

Pa bola Damire, koje je to Srbija "NAJVECE I NAJPOVLASTENIJE BENIFICIJE" imala??? I sta je tvoj prijedlog za: 1. preostalih 150 hiljada Srba na Kosovu??? (nadam se da nije samo da sluze kao "rezervoar ljudskih organa" kao sto je sluzilo i onih skoro 2000 "otetih"... Naravno, "mrska" Karla del Ponte pise jasno i galasno o tome i SVE agencije izvejstavaju, ali NE i "slobodna" Evropa, jer CIA nije dala ZELENO svjetlo na tu vijest!!! 2. Sta bi trebalo raditi sa onih 200 hiljada protjeranih sa teritorije Kosova? (I njih u "rezerve organa"???) 3. Sta sa imovinom tih 350 hiljada ljudi na Kosovu??? ("rezervi organa" - NE TREBA imovina... valjda to mislis???)


Ime: mm
21.03.2008 09:34

"Radio "slobodni" Iraq" (www.iraqhurr.org)................................ "Radio "slobodni" Afghanistan"......(www.azadiradio.org/en).... "Radio "slobodni" Iran" (www.radiofarda.com).........................
"Radio "slobodna" Evropa" sa CENTROM emitovanja NA Kosovu!........................... A "slobodnih i nezavisnih" medija jadna ti majka...? Evo PRVI PUT ste danas priznali da je "radio Farda" ustvari RSE za Iran!!!!! Pa ljudi moji kako vas nije sramota glumiti "neutralne"??? Poznato je da "pare ne smrde", pa ni americke (CIA), ali kako cete sa dusom gospodo "novinari" iz RSE???


Ime: Misko Grad: Podrinje
21.03.2008 07:54

Da, da za nas Srbe najbolje je sto im salju oruzje.Naoruzavali su oni i Irak i Afganistan pa su im to itekako naplatili.Doci ce vreme i na tzv.drzavu "Kosovo".Srbi sa severa znaju svoj put i to je Srbija.Srbi u Vojvodini znaju svoj put i to je pokazivanje pravca svim onim koji pljuju na Srpski narod i slade se ovim dogadjajima! U pravu si Damire da nicije nije gorelo do zore i tvoja NDH-a je sravnjena sa zemljom, pa kad vec pominjes tog monstruma J>B>Tita treba spomenik da mu ustase dignu jer ih je spasio kazne i istrebljenja ustaskog naroda zbog svega sto su ucinili prema srbima u oba svetska rata.Dakle nicije nije gorelo do zore pa nece ni americki banditi, a kad se oni rasture kao sto pominjes Egipat, e onda cemo se pitati i to jedared za svagda!


Ime: Mujo
20.03.2008 23:29

Ima i Kadijevic nesto da kaze?! A, sada svi treba da postujemo medjunarodno pravo jel'te. A kada su tenkovi topovi gruhali u Bosni 92, 93, 94 i 95 Kostunica se nije ni cuo. Onda je sila bila OK. Dobro im je gospodin Mesic rekao "tko vjetar sije, buru zanje".


Ime: ludi beogradjanin Grad: prishtina
20.03.2008 22:32

pa svi znamo da je albanaca u jugi bilo mnogo mnogo u vojsci pa sad i treba nam malo vishe oruzja. albancima ameri daju oruzje a bog im daje natalitet. znaju ameri shta rade i kome daju shta.

Komentari 1-10 (z 23)
Razmjena:
Blogmarks Digg Facebook Friend Feed Google Bookmarks Magnolia MySpace Reddit Yahoo Bookmarks Yahoo MyWeb
Veličina slova
Američki predsednik Džordž Buš odobrio je isporuku oružja Kosovu kao znak uspostavljanja međuvladinih odnosa nakon priznanja nezavisnosti Kosova, saopšteno je u sredu uveče iz Bele kuće. U memorandumu Bele kuće, upućenom Stejt Departmentu, predsednik Buš navodi da Kosovo od sada može da dobija "odbrambeni materijal i usluge u skladu s američkim propisima". Visoki zvaničnik Stejt Departmenta je naveo da za Kosovo i dalje važe restrikcije u naoružanju shodno planu speciojalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, kako bi se izbeglo nezadovoljstvo Srbije i Rusije.