Generalni direktor za restukturiranje Agrokora, Antonio Alvarez III izjavio je danas da su banke spremne da finansiraju operativne potrebe koncerna pod uslovom da ta sredstva imaju prioritet u novom zakonu o strateški važnim kompanijima "leks Agrokoru".
"Oni i dalje izražavaju podršku za poslovanje grupe i posebno nastoje podržavati sve potrebe zaposlenih i dobavljača u ovom neizvesnom trenutku. Jednoglasno su izrazili nameru da finansiraju operativno poslovanje i finansijske potrebe grupe pod uslovom da ovo finansiranje ima prioritet prema zakonu o vanrednoj upravi koji je upravo izglasan u Saboru", rekao je novinarima Alvarez.
On je dao kratku izjavu posle susreta sa članovima Odbora za koordinaciju banaka koji uključuje Erste, Banku Inteza, Rajfajzen, Sberbanku, Unikredit i VTB banku, a nedugo pošto je Sabor usvojio "leks Agrokor".
Alvarez je dodao da to moraju da potvrde i kreditni odbori tih banaka i da se sve radi u "ubrzanom procesu". On je rekao i da se ujedno razmatraju i sve raspoložive mogućnosti, ali nije odgovarao na pitanja novinara.
Sabor je danas izglasao Zakon o vanrednoj upravi u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu koje su suočene s teškoćama u poslovanju, poznatiji kao "leks Agrokor".
U konačni predlog zakona uvršteni su i amandmani vladajućih stranaka koje je podržala Vlada. Njima se, medju ostalim, propisuje da će u slučaju kada kompanija koja se nalazi u postupku vanredne uprave uzme kredit koji ima status prvenstva naplate zadržati taj status i ako se nagodba ne postigne, pa kompanija nad kojom se provodi postupak na kraju ode u stečaj.
Vlada je obrazložila da se tim amandmanom "jasno štite novi poverioci koji su finansirali dužnika u postupku vanredne uprave kako bi se sačuvalo njihovo pravo na prednost pri namirenju i u slučaju ako postupak vanredne uprave ne bi uspeo te bi se nakon tog postupka morao otvoriti stečaj nad dužnikom".
Zakon omogućava postupak vanredne uprave u kompanijama koje imaju više od milijardu evra duga i 5.000 zaposlenih. Postupak može da pokrene ili vlasnik kompanije ili poverioci, uz saglasnost vlasnika, a poverenika imenuje država. Vanredna uprava može da traje najviše 15 meseci, a ako postupak stabilizacije i restrukturiranja ne uspe, kompanija bi išla u stečaj.
U medijima se tumači da se traži kompromisno rešenje izmedju "stendstil ugovora" potpisanog izmedju hrvatskog koncerna i njegovih kreditora, koje predstavlja Alvarez, i vladinog "keks Agrokora" o vanrednoj upravi.
S druge strane, predsednik Uprave Dukata Alen Fontana izjavio je danas posle sastanka dobavljača Agrokora da su oni dali rok od 24 časa da se reše njihovi egzistencijalni problemi, a da onda kreću obustave.
"Dobavljači žele da reše svoj egzistencijalni problem, jedino dobavljači upumpavaju sveži novac u Agrokor. To nije održivo", rekao je Fontana novinarima u Zagrebu.