Evropski komesar za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han, nakon jučerašnjih susreta sa liderima svih parlamentarnih partija u Makedoniji, rekao je da je optimista.
Do razgovora je došlo u trenutku kada predsjednik VMRO DPMNE Nikola Gruevski u predviđenom roku nije uspio da sastavi novu vladu, pa sada opozicioni Socijaldemokratski savez pokušava da skupi parlamentarnu većinu, odnosno potpise 61 poslanika.
“ Očigledno, potrebno je još vremena. Treba se još pregovarati zbog dobrobita i interesa države, zbog građana, evropske perspektive. Treba se fokusirati na konkretne stvari za budućnost zemlje i njenu dalju integraciju. Evropska unija će uraditi sve što je potrebno da bi pomogla rukovodstvu zemlje”, istakao je Han.
Govoreći o tome da li će aktuelni događaji ući u izvještaj Evropske komisije o Makedoniji, Han je naglasio:
“ Poenta je u kvalitetu, a ne u brzini. Oni trebaju pregovarati, pokazati demokratsku zrelost i posvećenost evroperspektivi. Ako se to postigne, ja sam ubijeđen u budućnost zemlje”, poručio je Han.
Evropski komesar se danas susreo i sa predsjednikom Makedonije Đorđem Ivanovim.
Na sastanku je konstatovano da se što prije treba formirati nova vlada i prevazići politička kriza u zemlji.
Han je u četvrtak prisustvovao na sastanku ministara energetike i vanjskih poslova zemalja iz Zapadnog Balkana.