Šef hrvatske diplomatije Davor Štir smatra da je dobro da se Srbija približi zapadnim strukturama, ali da to treba da bude na osnovu prave transformacije koja se mora postići u pristupnim pregovorima.
Štir je za Večernji list rekao da zvanični Zagreb neće dozvoliti zatvaranje poglavlja 23 dok Beograd ne promeni zakon o regionalnoj jurisdikciji.
“U Beogradu postoji ambicija da se u novom rasporedu odnosa pokušaju vratiti neke pozicije koje su izgubili u poslednjih 25 godina. Mi delujemo da to nikako ne bude na štetu hrvatskih interesa i da se izbegnu novi sukobi", rekao je Štir.
Za Hrvatsku je, kaže, važno da sve države jugoistočne Evrope, pa tako i Srbija, ispune sve kriterijume na putu ka EU i da taj proces bude transformacijski i verodostojan.
“Ne želimo da dižemo tenzije i nismo fokusirani na ping-pong izjave sa Srbijom, već isključivo na rezultate. Kad vidimo da je rezultat postignut, možemo ići dalje”, rekao je Štir, dan nakon što je premijer Srbije Aleksandar Vučić u Davosu izjavio da hrvatski premijer Andrej Plenković ima otvoren poziv da dođe u Beograd.
Upitan da li dolazi do erozije kriterujuma u pregovorima ako se uzme u obzir da Haški sud izveštava kako Srbija ne sarađuje, ali Komisija ipak otvara 23. poglavlje o pravosuđu, Štir odgovara:
“Srbija je postala kandidat 2012. i dosad je otvorila šest poglavlja i zatvorila samo jedno od ukupno 35 poglavlja. Iz te perspektive ne može se govoriti o ubrzanoj dinamici pregovora”, smatra Štir.
On je naglasio da se moraju rešiti otvorena pitanja.
“Ali moramo uočiti i to da postoje i zajedničke pretnje i za Hrvatsku i za Srbiju te na tom planu uspostaviti dijalog i saradnju", dodao je on, misleći pre svega na migrantsku krizu.
“To ne smemo poistovetiti s terorizmom, ali to jeste zajednički izazov za Hrvatsku, Srbiju i druge zemlje Evrope koji se ne može samo gledati kao humanitarno pitanje, već u obzir treba uzeti i sigurnosnu dimenziju. Potom politički, radikalni islamizam je velika pretnja. Ne islam kao vera, već islamizam kao ideologija zajednička je pretnja za Hrvatsku i Srbiju, ali i za BiH - poručuje Štir.
U tom kontekstu on navodi da je stabilnost BiH prioritet i da se na tome mora zajedno delovati s drugim zemljama EU, SAD-om, ali imati i otvoren dijalog s Ruskom Federacijom i Turskom koje su prisutne na ovom području.