Novi predsednik SAD Donald Tramp izabrao je bivšeg senatora iz Indijane Dena Koutsa za novog šefa Nacionalne obaveštajne agencije, pod čijom kontrolom su svih 16 obaveštajnih službi u SAD, saopšteno je danas iz neimenovanih izvora.
Senat tek treba da potvrdi imenovanje Koutsa koji je bio član Odbor Senata za obaveštajna pitanja do prošle godine.
Na mestu prvog čoveka Nacionalne obaveštajne agencije Kouts bi nasledio generala avijacije u penziji Džejmsa Klapera.
Agencija AP navodi da bi imenovanje Koutsa, ukoliko bude potvrđeno, umiriti one koji strahuju da Tramp namerava da uvede značajne promene u obaveštajni sistem u zemlji.
Kouts je 73-godišnji veteran Kapitol Hila, koji je osam godina bio u Predstavničkom domu Kongresa pre nego što je 1989. godine izabran za Senat. U Senatu je proveo deset godina, zatim u vreme administracije Džordža Buša mlađeg bio ambasador SAD u Nemačkoj, posle čega je prešao u lobističku firmu "King & Spalding".
Koats je oštar kritičar Rusije i zalagao se za to da administracija odlazećeg predsednika Baraka Obame kazni Moskvu zbog aneksije Krima 2014. godine.