U Beogradu ogorčenje
Zvanični Beograd ujedinjen je oko ocene oslobađajuće presude bivšem komandantu Oslobodilačke vojske Kosova Ramušu Haradinaju. Ona je ocenjena sramnom, skandaloznom, porazom međunarodnog prava i ruganjem pravdi i žrtvama. Poznavaoci haških suđenja navode da haško tužilaštvo nije bilo dovoljno angažovano, Srbija nije bila spremna da preda dokaze koje je imala a UNMiK nije dovoljno učinio da zaštiti svedoke, javlja iz Beograda Ljudmila Cvetković:
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je da ovakva presuda govori da je Haški tribunal zreo za penziju:
“Ja sam zapanjen ovakvom odlukom suda. Ali bih hteo odmah da razdvojim ulogu Haškog tužilaštva i ulogu veća koje je izreklo ovakvu presudu. Smatam da je tužilaštvo dosta uradilo da se Haradinaj prvo izvede na optuženičku klupu, da odgovora, i trudilo se da on dobije adekvatnu presudu.”
Srpski tužilac za ratne zločine ukazao je i na to da je devet svedoka ubijeno od 2003. do 2007. godine, a da je veće dozvoljavalo da se optuženi brani sa slobode kada su ti ljudi bili ubijeni. "Lično sam se uverio kroz slučaj Lekaj u odgovornost Haradinaja u zločinima na Pastriku", rekao je tužilac Vukčević:
“Mi smo u slučaju Lekaj, znači imamo pravosnažnu presudu gde je utvrđeno da je Lekaj potčinjeni Haradinaju, i da je Haradinaj bio na Rveničkom jezeru kad su izvršeni zločini.”
Predsednik Srbije Boris Tadić je pre izricanja presude rekao da bi oslobađajuća presuda za Haradinaja bila velika nepravda i unižavanje kredibiliteta Međunarodnog suda za ratne zločine. Takva presuda za Tadića ne predstavlja zadovoljenje pravde. Za predsednika Vlade Srbije Vojislava Koštunicu oslobađajuća presuda Haradinaju je mračna odluka koja svedoči da se radi o sudu koji ne postoji da bi se izricala pravda". "Time je pored Haradinajevih zločina nad Srbima napravljen novi veliki zločin i to Srbija javno i nedvosmisleno saopštava. Haški tribunal se ovom odlukom ruga pravdi i ruga se nevinim žrtvama koje su stradale od ruke Haradinaja"cenio je Koštunica u pisanoj izjavi.
Reagovao je i vicepremijer Božidar Djelić:
“Danas je ceo sistem međunarodne pravde, i budućnosti i pomirenja između naroda na Balkanu dobio jedan veliki udarac i odgovorni za to su oni koji rukovode Haškim tribunalom.”
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić misli da će ova presuda imati brojne političke, moralne i pravne posledice:
“Mi sad imamo priliku da jednog prononsiranog ratnog zločina imamo na Kosovu i Metohiji kao čoveka koji će nastaviti da se bavi politikom. i to zapravo daje dodatno svetlo na probleme koje ćemo zajednički imati u našem državnom poslu oko očuvanja Kosova i Metohije kao dela Srbije. Haški tribunal je tome dolio ulje na ovu vatru.”
Nataša Kandić, direktorka Fonda za humanitarno pravo, koji se bavi rasvetljavanjem ratnih zločina kaže da svako ko je pratio suđenje Haradinaju je ovaku presudu i očekivao. Na osnovu onog što smo videli pretpostavljalo se da sudsko veće neće moći da donese drugačiju presudu a ima više razloga za to, objašnjava Kandićeva:
“Videlo se da je odbrana Haradinaja daleko jača nego što je tužilaštvo. Tužilaštvo je odavalo utisak kao da mu nije stalo da dokaže tu optužnicu i nije uspelo da prikupi sve relevantne dokaze, koji se tiču odgovornosti za zločine prema Srbima tokom te 1998. godine. Međutim, tužilaštvo nije moglo da prikupi odrđene dokaze koje, čini mi se u ovom slučaju, srpska strana nije bila voljna da da. A UNMiK je odgovoran za nerazumevanje situacije na Kosovu u vezi sa sigurnošću svedoka.”